Kregosłup jest kolumną kości (kręgów) podtrzymywaną razem przez mięśnie, ścięgna oraz więzadła a usytuowanie kręgów względem siebie regulowane jest przez amortyzujące dyski. Problem w jakiejkolwiek części kręgosłupa może być powodem bólu pleców. Dla niektórych osób ból pleców jest po prostu niedogodnością. Są jednak też takie przypadki kiedy ból jest bardzo duży i eliminujący z normalnego życia.

Większość bólów kręgosłupa – nawet silnego bólu pleców – ustępuje samoistnie w ciągu czterech do sześciu tygodni. Chirurgia jest rzadko nieodzowna w leczeniu bólu pleców i jest ogólnie korzysta się z niej jedynie w ostateczności.

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/blog/zapalenie-rozciegna-podeszwowego/

Popularną przyczyną bólu pleców jest uszkodzenie mięśni (zapalenie) bądź więzadeł (zwichnięcie, skręcenie, zwyrodnienia). Zapalenia i skręcenia mogą pojawić się z wielu przyczyn, w tym niewłaściwego dźwigania, złej postawy i braku regularnych ćwiczeń. Nadwaga może podnieść ryzyko wystąpienia naprężeń i skręceń kręgosłupa.

Ból pleców może także wynikać z bardziej groźnych urazów, takich jak złamanie kręgu lub zerwanie dysku. 

Możliwe przyczyny bólu pleców to:

Przepuklina dysku, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, otyłość,  infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek), choroba zwyrodnieniowa stawów, 

zapalenie kości i szpiku, zła postawa, reumatoidalne zapalenie stawów, zwężenie kanału kręgowego, choroba Pageta kości, osteoporoza, złamanie kręgosłupa, skręcenia i odkształcenia, Zwężenie kanału kręgowego.